Dutjes doen

Dutjes doen: ik ben fan! Tegelijkertijd voel ik me na een dutje vaak alsof ik overreden ben door 6 vrachtwagens én blijkt het in de praktijk lastig om die dutjesmomenten te vinden met kleine kinderen, een bedrijf en een baan. Wat te doen?

Deze week

De afgelopen tijd heb ik me verbazingwekkend fit gevoeld. Waarom verbazingwekkend? Omdat ik een bedrijf en een baan combineer op werkdagen, en twee kleine kinderen en een zwangerschap combineer op dagen met de kids. Dat vraagt best wat van je energie! Dus was ik eigenlijk blij verrast dat ik me zo goed ben blijven voelen in de eerste 27 weken van mijn zwangerschap.

En toen werd het afgelopen zondag. Die dag was voor mij als introvert eigenlijk te druk. ’s Ochtends een verjaardag en ’s middags gelijk door naar een barbecue met een grote groep vrienden. Allebei op zich heel leuk, maar ook vermoeiend. Zondagavond kon ik niet slapen en lag ik tot 01.30 uur wakker. Sindsdien voel ik me ontzettend moe. Alsof mijn lichaam zegt: en nu ga je rusten!

Rustiger aan

Dat ik het op deze manier niet lachend volhoud tot aan de bevalling, spreekt voor zich. Dus steekt de vraag de kop op: waar vind ik ruimte voor rust? De eerste stap is denk ik erkenning dat ik nu inmiddels 28 weken zwanger ben en het tijd wordt om wat rustiger aan te gaan doen.

Dat vind ik eerlijk gezegd flink balen, als ik een week geleden nog fluitend de post bezorgde en dacht: misschien red ik het wel tot aan mijn verlof! Toch is het nodig, want ik wil niet vermoeid aan de bevalling en kraamperiode beginnen en ik wil nog een beetje een leuk mens blijven tot die tijd en niet veranderen in de heks die ik afgelopen week ben geweest.

Je vermoeidheid te lijf

Nou luisterde ik- niet toevallig- afgelopen week een podcast met Annemarieke Fleming, die een boek heeft geschreven over vermoeidheid te boven komen: je vermoeidheid te lijf. Haar pleidooi is simpel: ben je níet oververmoeid, dan voorkom je oververmoeidheid door minimaal één, maar het liefst twee keer per dag kort (15-20 minuten) te gaan liggen. Bijvoorbeeld na de lunch en na je werkdag. Doe je dat, dan verminder je de kans op hart- en vaatziekten aanzienlijk en blijf je je fit en scherp voelen. Ga níet langer liggen, want dan verstoor je je slaapritme ’s nachts. Slapen hoeft niet, liggen moet wel.

De korte ligmomenten zorgen ervoor dat je parasympathische zenuwstelsel geactiveerd wordt, dat zorgt voor rust en herstel. Het is belangrijk dat je daarbij ook niet op je telefoon zit, belt, of iets anders doet dan gewoon rustig liggen. Alles wat níet liggen rusten is, is al inspanning. Ben je oververmoeid, dan moet je vaker kort gaan liggen, te beginnen bij om de twee uur. Voel je je reserves terugkomen, dan kan je de tijd tussen de dutjes verlengen. Klinkt simpel, maar hoe gaat dat in de praktijk?

Dutjes in de praktijk

Nu ik me ook vermoeid voel en met enige regelmaat ’s nachts slecht slaap, ben ik wel geïnteresseerd in deze methode. Ik heb mezelf niet tot chronisch oververmoeid gebombardeerd, maar merk wel dat ik vaker even rustmomenten nodig heb. En omdat het vaak niet lukt om 1,5 uur te vinden om te slapen en ik me daarna vaak ellendiger voel, wilde ik deze methode gaan proberen.

Dus heb ik vandaag geïntroduceerd dat ik in elk geval tussen 13.00 uur en 14.00 uur even wil gaan liggen en aan het eind van de werkdag, rond 17.00 uur/17.30 uur. Dat is vandaag makkelijk gelukt. Ik heb zelfs een extra dutje gedaan rond 10,30 uur. Maar vandaag is ook geen uitdaging. Het is de dag dat mijn man thuis is met de jongens, dus ik niet hoef te haasten ’s ochtends om ze weg te brengen. Het is de dag met de minste post, waardoor ik meer tijd overhoud om de rest van mijn dag in te delen. En het was een dag zonder afspraken. Zo kan iedereen het.

De vraag is nu, hoe me dit afgaat op dagen met de kinderen (vooral die) en dagen dat mijn werk drukker is. Dat wordt de echte uitdaging. Ik voel me vandaag in elk geval alweer meer mens dan gisteren, dus ik ga het wel proberen. Wordt vervolgd!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *